Разликите между чиста площ, светла площ и общи части
Ако търсите имот ново строителство, вече се лутате в лабиринт от понятия за площи. В тази статия екипът на Happy Homes ще се постарае да Ви изясни понятията, свързани с площта на жилище в сграда ново строителство.
Ако търсите имот ново строителство, вече се лутате в лабиринт от понятия за площи. В тази статия екипът на Happy Homes ще се постарае да Ви изясни понятията, свързани с площта на жилище в сграда ново строителство.
Застроена площ (ЗП) – площта между ограждащите стени на съседни обекти, ако в съседство има друг обект и има прозорец към него в ЗП влиза цялата дебелина на стената. Ако външните стени нямат отвори се мери ½ от дебелината им (останалата ½ влиза в общите части).
Чиста площ (ЧП) – в нея се включват стени, колони, терсаси и др.
Светла площ – от стена до стена, в нея НЕ се включват стени, колоните, трегерите и др.
Общи части (ОЧ) – общи на всички собственици на земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уре(чл. 38 от Закона за Собствеността). На кратко, всичко, което служи за общо ползване, включително колони, врати, носещи стени и т.н.
Как се изчислява % от общите части и за какво се използва?
Площта на апартамента е застроената площ на апартамента. Тя се разделя на разгърнатата застроена площ на цялата сграда (РЗП), за да получим % от общите части (размера на общите части), прилежащи към този апартамент.
Например: собственикът на апартамент 100 кв.м. в сградата с РЗП 1000 кв.м. притежава 0,1 % или 10 кв.м. от общите части на цялата сграда.
От размера на общите части към апартамента зависи с колко гласа има право да участва собственикът при взимане на решения от Общото събрание (в случая, ако имате 5 апартамента в една сграда с различни квадратури, гласовете са според % от общите части на сградата, а не 1 от 5 гласа), колко ще плаща за поддръжка на общите части в сградата и др.
Спомагателни площи – общи части.
% идеални части от общите части – процент от общите части на сградата отнесени към квадратурата на имота. Отбелязва се в нотариалния акт.
Тераса – Ако притежавате стар имот и в нотариалния акт за собственост от 1980г. е отразена квадратурата на жилището, то тя е била изчислена по действащите тогава правила. Ако по-късно сте направили заснемане на имота (1998г. например) към площта на имота се добавя ¾ от площта на терасата. До 1991г. В документите за собственост, застроената площ се изчислява като сбор на квадратурите на всички помещения, дебелината на стените +1/4 от площта на балкони, лоджии (вид тераса), тераси. При „новото строителство“ площта на терасата е включена в застроената площ на имота.
Мазе/изба – площта на това помещение НЕ е част от застроената площ на имота. Това е спомагателно помещение (задължително за всички апартаменти). В нотариалния акт то се упоменава изрично, заедно с % от идеални части, които му принадлежат. Някои находчиви строители са заменили избените помещения с т.нар. складове. Те обикновено са ситуирани вътре в самото жилище и имат същата функция като мазе/избата. Същото е и с тавансите помещения- те не са от задължителните спомагателни помещения.
Всеки един, който купува, продава или притежава апартамент, трябва да знае, че процент от общите части не означава някаква конкретна площ, която можеш да посочиш, заградиш или ползваш. Те се заплащат заедно с апартамента, защото те са на всички, които имат имоти в тази сграда, но си остават обща собственост.